7 MAJA 2020r. - SPACERY Z HISTORIĄ WIRTUALNIE
Elementy secesji w Bydgoszczy
Na początku XX wieku na bydgoskich ulicach - A.Cieszkowskiego, A. Mickiewicza, I.Paderewskiego, J. Zamoyskiego i innych budowano nowe kamienice. Inwestorami byli urzędnicy i bogatsi mieszkańcy miasta. Te domy zyskiwały ,modne wówczas, secesyjne elementy i detale. Czasami był to asymetryczny układ loggii i wykuszy, kompozycja fasady, niesymetryczna bryła budynku, kielichowate hełmy stanowiące elementy dachów wieżyczek, ciekawe giętkie linie stolarki okiennej lub drzwiowej. W projektach kamienic pojawiała się asymetria rozmieszczenia okien, ich różne wielkości i kształty, czasami nerkowate, czasem okrągłe. Portale i zamknięcia okien dekorowano secesyjnymi reliefami. Na budynkach z lat 1901-1910 znajdziemy secesyjne dekory roślinne, zwierzęce, baśniowe. Wśród roślin są: osty, mlecze, irysy, nenufary, lilie, trawy, trzciny, powoje. Motywy ze świata zwierząt to: sowy, pawie, pszczoły, motyle, jaszczurki, żaby, ryby. Na budynkach umieszczano także postacie kobiece, motywy morskich fal, ognia, maski, chimery, smoki. Inne ciekawe elementy kamienic z poczatku wieku to balustrady i kraty z lanego żelaza o fantazyjnych kształtach i witraże.
Warto przyglądać się detalom, spojrzeć czasami wyżej - na fasady budynków. Teraz prezentujemy wam wirtualną namiastkę wycieczek. W przyszłym tygodniu ciąg dalszy.
Do rychłego zobaczenia na spacerach w realu :)
Zdjęcia są naszego autorswa. Przygotowując opracowanie skorzystałyśmy z:
- Bogna Derkowska-Kostkowska, Józef Święcicki, szkic do biografii bydgoskiego budowniczego, MATERIAŁY DO DZIEJÓW KULTURY I SZTUKI BYDGOSZCZY I REGIONU ZESZYT 6.
- Krystyna Janiana Kałużna, Agnieszka Markowska, Kwiaty Secesji, Dom Wydawniczy Margrafsen.
- Agnieszka Kropińska, Secesyjna stolarka drzwiowa w Bydgoszczy, na przykładzie wybranych drzwi frontowych z kamienic mieszczańskich, MATERIAŁY DO DZIEJÓW KULTURY I SZTUKI BYDGOSZCZY I REGIONU ZESZYT 8.
- Iwona Jastrzębska-Puzowska, Czy istnieje " bydgoska secesja"?, MATERIAŁY DO DZIEJÓW KULTURY I SZTUKI BYDGOSZCZY I REGIONU ZESZYT 10.
- Daria Bręczewska-Kulesza, Wielkomiejska kamienica czynszowa w Bydgoszczy na przełomie XIX i XX w., MATERIAŁY DO DZIEJÓW KULTURY I SZTUKI BYDGOSZCZY I REGIONU ZESZYT 12.