3 CZERWCA 2020r. - WYCIECZKA DO EXPLOSEUM

 

EXPLOSEUM znajduje się w pobliżu Parku Przemysłowo-Technologicznego, fabryki Zachem oraz Puszczy Bydgoskiej. W bezpiecznym czasie warto się tam wybrać również osobiście.

 

DAG-Fabrik Bromberg została zbudowana w latach 1939–1945 jako jedna z trzech niemieckich fabryk broni należących do spółki Dynamit-Aktien Gesellschaft. Firmę tę założył w XIX wieku Alfred Nobel, słynny szwedzki chemik, który wynalazł dynamit i ustanowił Nagrodę Nobla. Fabryka Nobla wytwarzała nitroglicerynę i proch bezdymny wykorzystywany w tych czasach do produkcji amunicji.

Po zakończeniu II wojny światowej kompleks ten został opuszczony i uległ częściowemu zniszczeniu. Grupa lokalnych miłośników militariów postawiła sobie za cel ochronę tego historycznego miejsca i zaproponowała odrestaurowanie fabryki oraz jej przekształcenie w muzeum wojskowe. Po uzyskaniu wsparcia z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego władze lokalne we współpracy z ekspertami z Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy zdołały uruchomić projekt, który zakończył się otwarciem w lipcu 2011 r. Centrum techniki wojennej Exploseum.

W ramach tego projektu dawny kompleks wojskowy DAG-Fabrik Bromberg przystosowano do celów kulturalnych, edukacyjnych i turystycznych. W wyniku tych prac powstał skansen architektury przemysłowej obejmujący podziemną trasę turystyczną oraz Exploseum — Centrum techniki wojennej DAG-Fabrik Bromberg.

Muzeum rozciąga się na powierzchni 19 tys. m2 i składa się z ośmiu całkowicie odnowionych budynków oraz z podziemnej trasy turystycznej wyposażonej w bardzo nowoczesne, interaktywne narzędzia ekspozycyjne. Jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w regionie.

Oprócz wystawy prezentującej linię produkcji nitrogliceryny dla celów wojskowych, sprzęt wykorzystywany przez żołnierzy niemieckich podczas II wojny światowej oraz broń chemiczną i jądrową, muzeum prezentuje również historię wynalazków Alfreda Nobla. W ramach innych wystaw przedstawiono historię pracowników fabryki, a także szczegółowe informacje na temat konspiracyjnych działań Armii Krajowej oraz inwazji Armii Czerwonej. Muzeum organizuje też wystawy tymczasowe oraz zwiedzanie ekspozycji przez wycieczki szkolne.

Źródło: visitbydgoszcz.pl