27 MAJA 2020r. - ODPOWIEDZI DO QUIZU GRAJ W ZIELONE cz.II
Czy znasz pospolicie występujące drobne rośliny rosnące w poszyciu ? Mam nadzieję, że odpowiedzi nie sprawiły Wam większego problemu. Dla pewności podaję poprawne odpowiedzi dotyczące quizu Graj W Zielone Cz.II.
- Ta płożąca się roślina, to barwinek. Kwitnie on najczęściej na fioletowo, ale w ogródkach można także spotkać odmiany różowe i białe. Objęta jest częściową ochroną gatunkową.
- Fiołek leśny - symbol niewinności i skromności.Kojarzony jest przede wszystkim z pięknym zapachem.
- Te niezwykłe kwiaty należą do sasanki. Coraz rzadziej można ją spotkać w lesie. Po przekwitnięciu wygląda jak puchata kulka.
- Fantazyjne zawinięte listki, to nic innego jak paproć.Wg legendy zakwita w Noc Świętojańską, ale jak wiemy nigdy nie wytwarza kwiatów. Trzysta dwadzieścia milionów lat temu ziemię pokrywały olbrzymie paprocie drzewiaste, które rosły na przemian z widłakami i skrzypami.
- Z wyglądu przypominająca pokrzywę bylina, to jasnota purpurowa - popularny chwast, ale również cenna roślina wykorzystywana w ziołolecznictwie.
- Niezapominajka kojarzy nam się z błękitnym kolorem swoich drobnych kwiatków. Jest symbolem pamięci.
- Wilczomlecz, to niezwykle oryginalna, ażurowa roślina. Trzeba pamiętać, ze wytwarza on biały sok, który ma właściwości trujące.
- Zawilec leśny jest objęty częściową ochroną gatunkową. Nie należy go zrywać w lesie. Jest lekko trujący. Wiele odmian można uprawiać w ogrodach.
- Podobna do konwalii leśna bylina, to kokoryczka. Jej kłącza mają szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie, ale nie należy zapominać, że jej owoce są trujące.
- Sądzę, że z rozpoznaniem tej rośliny nikt nie miał najmniejszego problemu. Mak polny, to prawie symbol polskich łąk. Jego sok ma również właściwości trujące.Czerwony pigment wykorzystywany jest do barwienia leków, żywności. "Prócz charakterystycznej czerwonej barwy płatków, mają też domieszkę nadfioletu, “koloru” niewidzialnego dla ludzkich oczu, ale za to niezwykle jaskrawego dla oczu owadów."( https://www.lakikwietne.pl/mak-polny)
Zachęcam do bezpiecznych wędrówek i obserwacji.
Pozdrawiam, p. Dorota :)