14 MAJA 2020r. - ELEMENTY SECESJI W BYDGOSZCZY - WIRTUALNY SPACER

 

Panie Beata, Ela i Dorota zapraszają na kolejny wirtualny spacer - tym razem możecie obejrzeć szczegóły architektoniczne budynków z ulic: A. Cieszkowskiego, A. Mickiewicza, I. Paderewskiego, J. Zamoyskiego, Gdańskiej, K. Marcinkowskiego i innych.

 

Na budynkach z lat 1901-1910 znajdziemy secesyjne dekory roślinne, zwierzęce, baśniowe. Wśród roślin są: osty, mlecze, irysy, nenufary, lilie, trawy, trzciny, powoje. Motywy ze świata zwierząt to: sowy, pawie, pszczoły, motyle, jaszczurki, żaby, ryby. Na budynkach umieszczano także postacie kobiece, motywy morskich fal, ognia, maski, chimery, smoki. Inne ciekawe elementy kamienic z początku wieku to balustrady i kraty z lanego żelaza o fantazyjnych kształtach   i witraże.

 

Czy spacerując po miastach zwracacie uwagę na takie szczegóły. 

Do rychłego zobaczenia na spacerach w realu :)

 

Zdjęcia są naszego autorswa, przygotowując opracowanie skorzystałyśmy z:

Bogna Derkowska-Kostkowska, Józef Święcicki, szkic do biografii bydgoskiego budowniczego, MATERIAŁY DO DZIEJÓW KULTURY I SZTUKI BYDGOSZCZY I REGIONU ZESZYT 6.

Krystyna Janiana Kałużna, Agnieszka Markowska, Kwiaty Secesji, Dom Wydawniczy Margrafsen.

Agnieszka Kropińska, Secesyjna stolarka drzwiowa w Bydgoszczy, na przykładzie wybranych drzwi frontowych z kamienic mieszczańskich, MATERIAŁY DO DZIEJÓW KULTURY I SZTUKI BYDGOSZCZY I REGIONU ZESZYT 8.

Iwona Jastrzębska-Puzowska, Czy istnieje " bydgoska secesja"?, MATERIAŁY DO DZIEJÓW KULTURY I SZTUKI BYDGOSZCZY I REGIONU ZESZYT 10.

Daria Bręczewska-Kulesza, Wielkomiejska kamienica czynszowa w Bydgoszczy na przełomie XIX i XX w., MATERIAŁY DO DZIEJÓW KULTURY I SZTUKI BYDGOSZCZY I REGIONU ZESZYT 12.